Robinson Crusoe – Kısaltılmış Metin

Robinson Crusoe – Kısaltılmış Metin
Eski fiyat: 5,00 ₺
4,25 ₺

Robinson Crusoe – Kısaltılmış Metin

Genç Robinson Crusoe denizlere açılmak, macera yaşamak ve bir servet kazanmak istemektedir. Ancak birkaç yolculuktan sonra gemisi korkunç bir fırtınaya yakalanır,bütün arkadaşları denizde kaybolur ve Robinson da canını zor kurtarır. Robinson ıssız bir adaya çıkmayı başarmıştır, ama burada tek başına nasıl hayatta kalacaktır?

Robinson Crusoe’nun ıssız adadaki yaşam macerası, kültürü derinden etkilemiş çok önemli bir eserdir. Sonraki yüzyıllar boyunca yazılmış bütün ada maceralarının ve insanların ıssız ada hayallerinin temelinde bu eser yatar.

Daniel Defoe

(1660-1731)

Londra’da varlıklı bir ailede dünyaya geldi. İyi bir akademik eğitimin ardından ticarete atıldı. Çetin ve macera dolu bir ticaret hayatının ardından siyasi yergilerle yazarlığa başladı.

Gözü pek bir gazetecilik kariyeri ve pek beğenilen didaktik eserlerinin ardından, geç sayılabilecek bir yaşta onu dünya edebiyatının başköşelerinden birine yerleştiren Robinson Crusoe romanını yazdı.

Defoe bu ölümsüz eserinde, gemi kazası sonucu düştüğü ıssız bir adada hayatta kalma mücadelesi veren Robinson Crusoe’nun hikâyesini ustalıkla anlatır. İnsan doğasını çok iyi tanıyan yazar güçlü kalemi ve yalın üslubuyla insanlık tarihinin her döneminde, her okurun kendisinden bir şeyler bulabileceği bir kahraman yaratmayı başarır. Çeşitli konularda pek çok eser yazan Defoe, İngiliz romanının kurucularından sayılır.

1.BÖLÜM

İngiltere’nin York şehrinde, hâli vakti yerinde bir ailede, 1632’de doğdum. Babam, İngiltere’ye Bremenli bir göçmen olarak gelmiş, annemler Robinson adıyla bilindiği için bana da bu ismi koymuşlar…

Çevirmen: Bülent O. Doğan
Hazırlayan: Bülent O. Doğan
Orijinal Adı: Robinson Crusoe
Dili: İNGİLİZCE
Yılı: 2017
Genişlik: 13
Yükseklik: 19,5
Sayfa Sayısı: 96
Yazar:  Daniel Defoe